Rezerwacje


Finowie uważają, że sauna jest szczególnym miejscem, niemal świętym, gdzie obowiązują specjalne zasady pobytu.

 

 

W saunie nie należy głośno mówić, używać nieprzyzwoitych słów, kłócić się. Przyrzeczenia dane w saunie są wiążące, a ktoś, kto je złamie, traci twarz na zawsze. W saunie odpoczywa się, leczy ciało i duszę. W saunie także załatwia się ważne sprawy, nie tylko prywatne, ale i zawodowe a nawet państwowe. Sauna łączy wiec rodziny, przyjaciół, współpracowników, czasem nawet narody.

 

 

Wysoka temperatura sauny fińskiej (70° - 100° C) i niska wilgotność powietrza w kabinie
(5 - 20%) powodują silne przegrzanie skory i przynoszą następujące efekty:

  • przyśpieszają procesy przemiany materii i hamują rozmnażanie się wirusów i bakterii chorobotwórczych,
  • zmuszają system krążenia do większego wysiłku, co wzmacnia mięsień sercowy i powoduje obniżenie rozkurczowego ciśnienia krwi,
  • stymulują unerwienie peryferyjnych naczyń krwionośnych, co usuwa ból i przyspiesza leczenie zwichnięć, naciągnięć, naderwań, chorób naczyniowych kończyn, artretyzmu i bólów mięśniowych w kończynach,
  • usuwają z organizmu wodę a wraz z nią toksyny,
  • dają relaks, co wzmacnia ogólne poczucie zdrowia i dobrej kondycji.

 

 

Łaźnia parowa (często nazywana nieco mylącą sauną parową) ma tradycje równie bogate jak sauna fińska, ale pochodzi z innego końca Europy. Jej korzeni szukać można w termach rzymskich i tureckich hammanach. Stosunkowo niska temperatura (do 60° C) i zróżnicowana, ale zawsze wysoka wilgotność daje nam możliwość odczucia w łaźniach parowych niepowtarzalnych klimatów: od klimatu wysp na ciepłych morzach do klimatu dżungli nad Amazonką. W zależności od relacji miedzy temperaturą a wilgotnością w łaźni, mówimy o rożnych rodzajach łaźni parowych: łaźniach na sucha parę, łaźniach na miękką parę i łaźniach na mokra parę (łaźniach tureckich). Dla uchwycenia różnic miedzy poszczególnymi łaźniami parowymi i sauną fińską w tabeli obok zamieszczono również dane o temperaturze i wilgotności w saunie.

 

 

  • Zalecany klimat sauny fińskiej: Temperatura 70 - 90° C / wilgotność 5 - 20 %
  • Zalecany klimat łaźni na sucha parę: Temperatura 40 - 60° C / wilgotność 10 - 30 %
  • Zalecany klimat łaźni na miękka parę: Temperatura 40 - 60° C / wilgotność 40 - 60 %
  • Zalecany klimat łaźni na mokrą parę (łaźnia turecka): Temperatura 40 - 60° C / wilgotność 60 - 100 %

 

Klimat łaźni parowej uzyskuje się dzięki zastosowaniu pieców, które oprócz tego, że ogrzewają pomieszczenie do odpowiedniej temperatury, maja tez możliwość generowania pary w odpowiedniej, żądanej przez użytkownika ilości. Takie kabiny mogą być wykonane z drewna.

 

 

Niekiedy w łaźniach parowych stosuje się nieco inna technikę uzyskiwania temperatury i wilgotności pomieszczenia: ogrzewa się ściany kabiny a parę wytwarzają specjalne generatory. Takie kabiny buduje się zwykle z materiałów ceramicznych.

Niezwykła atrakcją łaźni parowych jest to, że możemy w nich zażywać kąpieli ziołowych lub kąpieli w aromatach olejków eterycznych, jeśli para będzie wzbogacona o te pachnące i lecznicze substancje.

 

 

Działanie łaźni parowej jest częścią szeroko pojętej hydroterapii. O ile tradycyjna sauna fińska poprzez wysoką temperaturę powoduje pocenie się i tą drogą wydalanie ze skory procesów przemiany materii, o tyle para wodna, często wzbogacona naparami z ziół i olejkami eterycznymi, wnika w skore i wypłukuje z niej szkodliwe produkty. Głębokie nawilżanie i odżywianie skóry - naszego największego organu czyszczącego i odżywiającego, działa kosmetycznie i leczniczo. "Sanitas per aquam" - łacińskie wyrażenie od którego pierwszych liter pochodzi skrót SPA, występujące dzisiaj w nazwach wielu hoteli i farm piękności - oznacza "zdrowie dzięki wodzie"!

Pensjonat ConstansJarosławiec Nocleginoclegi